Jak organizm kobiety przygotowuje się do ciąży
Owulacja:
Pęknięcie dojrzałego pęcherzyka Graafa i uwolnienie z niego jaja nazywa się owulacja lub jajeczkowaniem.
Często występuje wtedy pęknięcie naczyń krwionośnych i w środku pęcherzyka powstaje skrzep krwi. Najczęściej jednak pęcherzyk się zapada. W tym czasie jajnik jest unieruchomiony naprężonym więzadłem jajnikowo-macicznym. Natomiast lejek jajowodu przysuwa się do jajnika, wyszukuje aktywnie dojrzały pęcherzyk i obejmuje jajnik ściśle swoimi strzępkami. Dzięki temu jajo wpada wprost do jajowodu, gdzie przesuwa się w kierunku macicy. Przypuszcza się, że skurcze robaczkowe jajowodu działają jak pompa ssąca na uwolnione z jajnika jajo.
Jeśli, co się niekiedy zdarza, jajo wpadnie nie do jajowodu, lecz do jamy ciała albo degeneruje, albo też, gdy i plemniki przedostają się do jamy brzusznej, zostaje tam zapłodnione. W tym ostatnim przypadku rozwija się ciąża pozamaciczna, organizm reaguje wtedy na rozwijającego się zarodka jak na ciało obce i w miejscu jego przyczepienia występuje zapalenie otrzewnej.
U człowieka zachodzi jajeczkowanie spontaniczne, zależne jedynie od
hormonów przysadki mózgowej i hormonów jajnika. U wielu zwierząt! natomiast, np. u kota czy królika, jajeczkowanie jest prowokowane, następuje dopiero po kopulacji.